Co je to plsť?

Co je to plsť?


Co je to plsť? Plsť je tkanina, která je umělá, a vytváří se z přírodních vláken, Většina takto umělých látek je tkaná, v tom se právě plsť liší. Je tvořena vlákny, která jsou stlačeny k sobě a zmatněny za pomocí tepla, určitého vlhka a opravdu velkého tlaku. Vyrobit takovou látku je poměrně dost pracné, ale výsledkem je hustá a odolná tkanina.

Plsť se také někdy nazývá jako plst, nebo filc https://www.prima-obchod.cz/produkty/latky/filc-korek-protiskluz.

látka

Z čeho se plsť obvykle skládá? Její složení je obvykle z přírodních složek, což zajišťuje, že je výsledná látka velmi kvalitní a měkká. Hodně často se využívá vlna, jelikož je také s ní snadné dosáhnout zmatnění. Někdy se přidávají i syntetické látky, jako je akryl nebo polyester. Vhodnost použití syntetických látek závisí na tom, jakým způsobem se poté chce plsť použít. Mohou totiž zvýšit trvanlivost látky, například pokud je používána v průmyslu. Někdy se používá také umělé hedvábí, které zase odstraňuje z látky pichlavý pocit a ta je tak příjemnější na dotek.

Jaký má tato látka původ? Jedná se o jednu z nejstarších látek. To, kde leží její původ, je předmětem diskuzí, ale předpokládá se, že má svůj původ v Asii, a to více než před 5000 lety. I dnes se v Asii tato látka hojně využívá, například u kočovných národů. Vyrábí si z ní stany, oblečení, koberce a podobně.

látky

Druhů plstí je mnoho. Máme například plsť lisovanou, což je nejstarší forma plsti. Poté je plsť vpichovatelná, která je na rozdíl od lisované vyráběna spíše pomocí strojů. Je méně hustší a měkčí. Dalším typem je plsť tkaná, kdy se vlna nebo jiná látka do plsti vetká, a teprve poté se aplikuje na látku tlak a určitá vlhkost.

Plsť se využívá v mnoha případech. V průmyslu, v řemeslných pracích, pro hudební nástroje, jako izolanty nebo se dokonce někdy využívá pro výrobu dekorativních předmětů.