Co je to yerba maté čaj?

Co je to yerba maté čaj?


Slyšeli jste už někdy o čaji yerba maté? Není zase tak známý, ale rozhodně by si měl zasloužit pozornost každého milovníka čaje. Tento čaj totiž sice chutná jako čaj, ale dodá vám tolik energie jako káva. Opravdu, Pokud vám káva třeba nechutná, nebo ji z nějakého důvodu nemůžete, tak yerba maté je vynikající alternativou. Yerba maté je bylina, která má velmi silnou, hořkou chuť. Ne každý si na tuto chuť zvykne, ale čaj jde samozřejmě dochutit a vylepšit, aby vám chutnal. Ostatně stejně jako káva. I ta má sama o sobě bez případného dochucení hořkou, nakyslou chuť. Tradiční pití yerba mat je pomocí brčka.

listy

Speciální kovové brčko, které vydrží vysokou teplotu, slouží jako takový filtr. Čaj se připraví tak, že se listy yerba maté zalijí horkou vodou, nechají asi 15 minut vylouhovat a poté se mohou pít brčkem. Brčko nasaje pouze tekutinu, nikoliv bylinky, tím pádem si můžete vychutnat čistý čaj. Z yerba maté se vyrábí spoustu studených i teplých nápojů různé po celém světě. Obvykle se dochucují cukrem nebo sladidly, aby byla chuťově lepší. Někdo ale odmítá přidání cukru a říká, že přidáním čehokoliv sladkého se zničí chuť čaje. V Chille je například zvykem, že se cukrem nebo spíše medem pomaže jen vnitřek brčka, skrze které se yerba maté pije.

pití čaje

Tím se osladí především první doušky čaje. Yerba maté ale není zajímavý jen pro svou chuť. Jeho léčivé účinky vás možná přesvědčí, že i vy byste měli tento nápoj ochutnat. Jak už jsme zmínili, obsahuje vysoký obsah kofeinu. Tudíž je vhodný jako prostředek pro doplnění energie a potlačení symptomů únavy. Působí také protizánětlivě. Zároveň je to silný antioxidant, takže chrání naše buňky před napadením volnými radikály. Yerba maté je také prospěšné pro vaše srdce. Nacházejí se v něm sloučeniny, u kterých bylo zjištěno, že mají schopnost snižovat „špatný“ cholesterol v naší krvi.