Ostrovní fotovoltaika pro rekreační chaty

Ostrovní fotovoltaika pro rekreační chaty


Také jste se rozhodli odstěhovat z města na venkov a žít někde daleko od civilizace, v ústraní, kde je klid? Taková místa u nás ještě existují, jedním z těch nejzajímavějších a nejkrásnějších z pohledu romantiky přírodních scenérií je i Rakovnicko, konkrétně horní a střední tok Berounky. Tato oblast je velmi řídce osídlena a podél řeky se tu a tam nachází rekreační chaty. Některé mohou mít velmi pěkný výhled na řeku a jediné návštěvníky, které tu potkáte, jsou vodáci.

fotovoltaické panely

Ostrovní systém

Na některých místech nejsou vybudované inženýrské sítě a není tu zavedena elektřina a většinou se s tím ani nepočítá do budoucna. To vás však nemusí odrazovat od vašeho záměru využívat tu elektrické spotřebiče, pokud se rozhodnete nainstalovat ostrovní fotovoltaiku.

Ostrovní systémy jsou zcela nezávislá zařízení na distribuční síti, jde o uzavřený okruh solárních panelů, rozvaděčů, střídače a akumulátorů, s nimiž budete schopni provozovat jakýkoli spotřebič. Podmínkou je pouze dostatek slunečního svitu, v tomto případě panely orientované co nejvíce na jih, a samozřejmě ničím nezastíněné. Panely lze umístit i na střechu dřevníku, garáže, kůlny, nebo přímo na trávník do speciálních držáků.

fotovoltaika na zemi

O dotaci můžete požádat, i když jste doma svítili petrolejkou

Dotace na fotovoltaiku jsou vždy podmíněné tím, že je váš dům připojen k distribuční (rozvodné) soustavě, a současně s tím je tam připojena i fotovoltaika. Výjimku tvoří pouze objekty, kam elektřina zavedena dosud nebyla, což jsou například rekreační chaty celoročně obyvatelné, kde lidé žijí (mají tu vyřízený trvalý pobyt) již alespoň dva roky.

Jediný háček přidělování dotací tkví v tom, že vaše zařízení musí být v provozu alespoň po dobu deseti let, což se vám může komplikovat například v případě prodeje, či demontáže zařízení a přemístění na jiný objekt.